Your School
Translate
Placeholder Image

Staff

Senior Leadership Team

Head

Mr Michael Brewer

Deputy Head

Mrs Amanda Faye, BSc, PGCE

Head of Prep School

Mrs Nicki Peace BA (Bishop Grosseteste), QTS

Head of Key Stage 3/Designated Safeguarding Lead

Mrs Heather Pringle BA (Teesside), PGCE (Nottingham Trent)

Head of Key Stage 4

Mr Mark Glassbrook BSc (Northumbria) PGCE

Head of Sixth Form

Mrs Linda Pearson BA (Oxford Brookes) Cert Ed

Director of E-Learning

Mr Mark Foreman BEd (Nottingham)

Teaching Staff

 

Mrs Alison Alecock, BA (Manchester)

Mrs Emma Eden, MEd (Cambridge) PGCE

Mrs Philippa Ballard BEd (Southampton) - Learning Support 

Mrs Tania Beukes, BSc (Stellenbosch SA)

Mr Steve Braden, BSc (RMCS Shrivenham)

Mrs Jane Bull BA, (Leicester) PGCE

Mrs Hannah Butler-Hand BA MEd (Cantab)

Mrs Sue Collins (Level 2 Netball Coach, Former England Netball Team)

Mrs Sarah Cornell
Miss Emily Coutts

Mrs Renate Dimminger, Dip.Ed (Bulawayo)

Miss Daniella Dunsmore, BSc (Cambridge) PGCE

Mrs Kirsten Ehinger, MA (Sheffield), QTS

Mr Mark Foreman, BEd (Nottingham)

Mrs Julie Foreman, BA QTS (Warwick)

Mr Mark Glassbrook, BSc (Northumbria) PGCE

Mrs Tracy E. Granger, BSc (Wolverhampton) PGCE

Miss Caroline Griffiths, BA (UAL) MA (Kingston) PGCE

Mr Michael Hill, BA (Bedfordshire)

Mrs Nicki Peace, BA (Bishop Grosseteste), QTS

Mrs Kate JonesBSC QTS Dip. SpLD, AMBDA SpLDAPC (Patoss) - SENCO 
Mrs Linda Pearson, BA (Oxford Brookes) Cert Ed

Mrs Heather Pringle, BA (Teesside Polytechnic)

Mrs Caroline Salt, BEd (Exeter)

Mr Ed Sedgewick

Miss Amanda Sherring, BA (Camberwell School of Art)

Mr John Snipe, BSc (Bristol) PGCE

Miss Francesca Travers, BA (Nottingham Trent)

Mr Andrew Ward, BSc (London) PGCE

Mrs Philippa Weyers, M.Mus (Wales) PGCE

Mrs Sue Webber BA (Open University)
Miss Melanie Wharton, BA (Bristol) PGCE
Mrs Laura Wingham, BA (London) PGCE
 
 
 
 
 

 

 

Support Staff

Miss Emily Bell

   

Mr George Bone-Knell 

   

Miss Stacey Buck - Midday Supervisor 

   

Miss Ana Graca

   

Mr Jack Hammond

   

Mrs Kimberley Hill (Higher Level Teaching Assistant)

Miss Mandy Kheder

Miss Sheri Scarborough - Minibus Driver

Mrs Dawn Singer - Minibus Driver 


Mrs Michelle Trotter - EAL Support 

Miss Cecily White
 

Peripatetic Staff

Mrs Nicola Absolum (Piano)

Mrs Samantha Brotherhood (Woodwind)

Mr Martyn B. Clarke, BA Sussex, MA Illinois (Clarinet, Saxophone)

Ms Frances Levy, LLCM (TD), ALCM (Violin)

Mr Andres Hernandez- Salazar, GSMD, PGC PGAd.Dip TCM (Voice)

Mr Jason Rowland (Percussion and Jazz Piano)

Ms Gina Irving MA (Lancaster) PGCE (LAMDA)

Mr Jonathan Settle (Guitar)

Mr Jonathan Cushion (Guitar)

Administrative Staff

Accounts Officer

Mrs Claire Huggins

Examinations Officer

Mr John Law

School Secretary

Mrs Cathie Reynolds

School Receptionist

Miss Hannah Higgins

Human Resources Assistant

Mrs Chrissie Sadler

Librarian

Mrs Julie Settle

Finance Apprentice

Mr Alan Koch

Administration Apprentice

Mr Alfie Small

Admissions

Mrs Fliss Brewer

Admissions and Marketing

Mrs Louise Collings


Maintenance Staff

Head of Maintenance

Mr Dan Ford

Maintenance & DT Technician

Mr Allan Gatward

Caretaker

Mr Melvyn Reynolds

Groundsman

Mr Robbie Gray

Painter/Decorator

Mr Matthew Mosby

Technicians

Mrs Sonia Grimwood (Art)
Mr Allan Gatward (DT)

Catering Staff

Jack Mayes

Gemma Wright

Linda Grimmond

Emma Croucher

Wendy Wright

Advisory Board of Governors

Mr Jay Liu
Mrs Cherry Han
Mrs Maureen Eade
Lady Kay Fisher
Mrs Jenny Sinclair
Mr Dennis Crawford
Mr Mike Williams